דף פייסבוק      גוגל+      ערוץ יוטיוב 930.co.il
דף הבית   |   התחברות לאתר   |   הרשמה לאתר   |   כניסה

מהי חרדה וכיצד מטפלים בה?

קישור: טיפול בחרדה   מספר צפיות: 975   כותב: rimonclinicco

תאריך פרסום: 01/03/2016 14:40:15

חרדה הינה תגובה טיבעית של הגוף למצבים שמאיימים עלינו, ומטרתה תגובה או המנעות ממקור סכנה. החרדה הופכת לבעיה כאשר היא הופכת למקור של סטרטס, קושי ומצוקה הפוגעים בתפקוד, בשמחת חיים ובמצב הנפשי של האדם. למעשה חרדה היא אחת הבעיות הפסיכולוגיות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומבוגרים בעולם המערבי. החרדה יכולה לפגוע באנשים בגילאים שונים ומשכבות אוכלוסיה שונות, ולהתבטא בקושי לימודי, חברתי, זוגי ועוד.

אפיון כללי של חרדה:

מצב חרדה מתאפיין בתחושה או בשילוב תחושות אופייניות הגורמות לאדם לקושי ולחוסר נוחות: דאגה, מחשבות מציפות ובלתי נשלטות, חוסר שקט, עצבנות, דפוסי מחשבה קטסטרופליים, תגובות גופניות המתבטאות בכאבים באזורים שונים בגוף, קשיי שינה, התנהגות המנעתית, חשש מהתקפים נוספים ועוד.

סוגי חרדות נפוצים:

קיימים מספר סוגים של בעיות חרדה הנפוצות והמוכרות ביותר.

חרדה חברתית - המצב מתאיפיין בחשש ממצבים חברתיים מגוונים העלולים לגרום לתחושת מבוכה. אדם הסובל מבעיה זו נוטה לצמצם או להימנע כליל מפעילות חברתית מחשש לדחייה, מבוכה, או חוסר הבנה. אחד המאפיינים הבולטים לבעיה היא המנעות מהתמודדות עמה, מה שמחמיר אותה עוד יותר ופוגע בתפקוד החברתי.

פוביה - המצב מאופיין בפחד ממצבים, אובייקטים או חפצים, כגון: פחד מג'וקים, זוחלים, ליצנים, גבהים ועוד.

פאניקה - מצב בו האדם חווה פחד קיצוני ללא טריגר חיצוני. לעתים האדם החווה התקף מאמין כי הוא נמצא בסכנת חיים ממשית ומפונה לקבלת טיפול רפואי. הסכנה במצב זה הוא התפתחות פחד מיציאה למקומות ציבוריים מחשש להתקף פאניקה ברבים.

חרדה מכוללת - אדם הסובל מדאגה לא רציונאלית פרק זמן מתמשך שגורמת לו לפתח סימנים גופניים ונפשיים המקשים על פעילות תקינה, כגון עצבנוץ, עייפות, חוסר שקט, כאבים.

טיפול בחרדה

קיימים מספר שיטות יעילות לטיפול בחרדה, כאשר המובילה שבהן היא שיטת CBT, המוכרת בעברית בשם - טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מתמקד בהקניית כלים פרקטיים להתמודדות עם הבעיה. כלים אלה כוללים שיטות להרגעה והרפיית הגוף, שינוי התנהגויות ושינוי דפוסי חשיבה אשר משמרים את הבעיה. הטיפול נמצא כיעיל מאוד להקלה על תחושת החרדה ולקידום המטופל להגשמה עצמית ושיפור התפקוד שלו באספקטים שונים בחיו.

קישור ממומן:  

חתימה אישית:

שתף בפייסבוק    שתף בגוגל    שתף בטוויטר    שתף ביוטיוב    שתף בפינטרסט

הרשמה לאתר

תגובות למאמר

הוספת תגובה

  שם
  אימייל
  אתר
 

 
  רשום את קוד האבטחה
 

קישורים נוספים באתר: